czwartek, 18 grudnia 2014

Z życia firmy.

Dzisiaj przedstawiamy kolejny blok tematyczny a mianowicie czwartkowe "z życia firmy" - czyli co robimy, co już zrobiliśmy, czym się zajmujemy i co mamy w planach.

Nie samymi zleceniami pracownia żyje, w związku z czym rozwijamy się i doszkalamy startując w konkursach. I tak własnie zgłosiliśmy się do kolejnego konkursu na koncepcję zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK organizowanego przez Warszawski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Więcej o konkursie możecie przeczytać tutaj .

Warszawskie konkursy to dla młodych architektów nie lada wyzwanie, dla nas nie jest to pierwsze podejście. W czerwcu spróbowaliśmy swoich sił w konkursie na opracowanie koncepcji modernizacji Placu Małachawskiego w Warszawie. Było to zadanie nie tylko z dziedziny architektury krajobrazu ale także urbanistyki, co wysoko postawiło poprzeczkę. Ponieważ lubimy wyzwania dlatego podjęliśmy się tego zadania. 
Konkurs nie został jednoznacznie rozstrzygnięty, nie przyznano pierwszego miejsca, natomiast drugie zostało nagrodzone z adnotacją o wykorzystaniu jedynie poszczególnych rozwiązań zamiast całego projektu. Takie zakończenie konkursu świadczy o poziomie jego trudności. Jednak zdobyte doświadczenia podczas przygotowań i prac na projektem jest niezastąpione. Dzisiaj premierowo zaprezentujemy efekty naszej pracy.

Oto kilka zdjęć stanu istniejącego:








Publiczne przestrzenie miejskie są niezwykle istotne przy kształtowaniu miast. Wymagają połączenia funkcjonalnych potrzeb wielu grup użytkowników z aspektem estetycznym. Dobrze zagospodarowane place miejskie są istotnym elementem miastotwórczym i dodatkowo generatorem pozytywnych zmian w tkance miejskiej. Jednocześnie źle zaprojektowane potrafią prowadzić do izolacji i deharmonizacji otoczenia. Dlatego przed przystąpieniem do prac nad koncepcją zapoznaliśmy się z całą dokumentacją, łącznie z raportem z przebiegu konsultacji społecznych - które niewątpliwie są bardzo ważnym elementem decyzyjnym przy projektowaniu przestrzeni publicznej. Wykonaliśmy także szereg analiz aby dokładnie zapoznać się z charakterystyką terenu. Dopiero wnioski tych analiz nakreśliły wizje potrzeb i wymagań względem placu i zainspirowały nas do działania.  


Koncepcja została opracowana z myślą o stworzeniu możliwie najbardziej spójnego i jednolitego obszaru, inspirowana była koncepcją placu miejskiego w stylu włoskim. Miała ona być funkcjonalna i łatwa w odbiorze. Zakładała uporządkowanie i poprawienie jakości przestrzeni na placu. Głównym celem było wprowadzenie harmonii  i nowych funkcji poszczególnych stref. Projekt placu został wyznaczony w oparciu o główną oś kompozycyjną placu, dodatkowo każdy z najważniejszych obiektów na placu jest zaznaczony przez dedykowaną dla niego oś kompozycyjną. Całość ma prostą, geometryczną kompozycję co porządkuje przestrzeń i stwarza tło dla obiektów architektury znajdujących się na placu.



Formy i kolory w projekcie są proste i zbalansowane aby nie zakłócać odbioru przestrzeni.


Całym zespołem byliśmy bardzo zadowoleni z projektu i z pełnym przekonaniem go oddaliśmy. Mamy nadzieję, że bogatsi o poprzednie doświadczenia, jeszcze lepiej poradzimy sobie z projektem otoczenia Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK i po raz kolejny pokażemy swoją wizje przestrzeni publicznej, która wcale nie musi być nudna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz